Prowadzenie hodowli krów wymaga nadzoru nad wieloma aspektami funkcjonowania zwierząt. Jednym z nich jest wykrywanie u krów rui. Kontrola płodności krowy pozwala na optymalizację działania hodowli. Na podstawie tej wiedzy możesz zaplanować reprodukcję, kontrolować produkcję mleka oraz obserwować zdrowie zwierząt. Wykrywanie rui u krów nie jest jednak prostym zadaniem.
Wykrywanie rui u krów — udoskonalanie procesu
Rozpoznanie rui u krów jest możliwe przy wnikliwej obserwacji zachowań zwierząt. Jest to jednak metoda czasochłonna, obarczona ryzykiem błędu i niemożliwa do wprowadzenia przy hodowlach, liczących więcej niż kilka sztuk bydła. Na szczęście technologia pozwala na zastosowanie nowoczesnych sposobów, które pozwolą na wykrycie tego stosunkowo krótkiego okresu, gdy możesz podjąć działania reprodukcyjne. Masz wtedy większe szanse, że proces inseminacji zakończy się sukcesem. To przekłada się na rozwój hodowli oraz oszczędności. Jakie narzędzia możesz zastosować w swojej hodowli, by osiągnąć takie rezultaty?
Detektory plastrowe
Detektory plastrowe to proste rozwiązanie umożliwiające wykrywanie rui. Przyda się ono jedynie wśród krów, które mają kontakt z bykami w wolnym wybiegu. Posiadając taki detektor, wystarczy, że przykleisz go w części krzyżowej ogona krowy. Mechanizm jest bardzo prosty: detektor zmieni kolor, gdy krowa pozwoli na obskakiwanie. Takie pozwolenie ze strony zwierzęcia jest jasnym sygnałem rui. Choć ten sprzęt wydaje się niedoskonały, to jego margines błędu jest mały. Plaster zmieni kolor tylko przy dłuższych niż kilka sekund kontaktach oraz pod wpływem nie tylko ciepła, ale również tarcia. To zdecydowanie minimalizuje ryzyko fałszywie pozytywnych wyników. Jego wadą jest to, że nie da się nim zbadać zbliżania się rui. Aktywuje się on tylko u krów już w rui, przez co hodowca ma mało czasu na podjęcie zaplanowanych działań. Czas trwania rui u krowy to przecież tylko kilkadziesiąt godzin.
Wykrywacz rui
To urządzenie pozwalające na dokładne określenie najlepszego momentu na inseminację, analizujące opór śluzu pochwowego. Możesz używać tego narzędzia doraźnie, szybko pobierając pojedynczy pomiar lub w trybie zaawansowanym. Ta druga opcja pozwala na stworzenie bazy danych, dotyczących występowania rui wśród wszystkich zwierząt. W pamięci urządzenia zmieszczą się datowane z dokładnością co do godziny dane nawet 250 zwierząt. Urządzenie jest proste w obsłudze, a tryb pomiarowy możesz dostosować do temperamentu zwierzęcia. Samo badanie jest błyskawiczne i zupełnie nieinwazyjne. Analizę wyników możesz przeprowadzić samodzielnie w prostej i wygodnej aplikacji mobilnej.
Badanie temperatury ciała
Badanie temperatury ciała sprawdza się w kontekście wykrywania okresów rozrodczych u większości ssaków. Również u krów wzrost temperatury ciała wskazuje na zbliżanie się rui. Dlatego warto zainstalować system, pozwalający na stałe kontrolowanie temperatury. Idealnie, gdyby była ona mierzona w pochwie, ale nie jest to koniecznie. Integracja wszystkich sensorów z wearables pozwala na otrzymanie wystarczających do wyciągnięcia prawidłowych wniosków danych bez szkody dla jakości życia krowy. Czym dokładnie są wearables? To nowoczesne, drobne, skomputeryzowane czujniki. Krowa może je nosić w formie niezauważalnej dla niej obroży na szyje lub opaski na nogę. Jest to udogodnienie, bez którego trudno wyobrazić sobie nowoczesną hodowlę.
Monitory aktywności zwierząt
Zastosowanie nowoczesnych technologii pozwoli na przyspieszenie i uszczegółowienie procesu. Monitor aktywności, którego sensory zbierają informacje na temat zachowania i stanu zdrowia zwierząt to zmodernizowana i zautomatyzowana wersja obserwacji. Monitory podają dane otrzymane z czujników, wykrywających aktywność krów, liczbę ich kroków czy zmiany w apetycie. Przeanalizowanie danych i zauważenie wzorców w zachowaniu krów pozwala na szybkie zidentyfikowanie okresu rui. Jeszcze bardziej zaawansowane detektory badają nawet poziom hormonów.
Precyzyjna hodowla z nowoczesnym zestawem rolniczym
Obserwacji, prostym manualnym sposobom wykrywania rui czy samodzielnemu analizowaniu danych, nie można wiele zarzucić. Są to czynności, które znakomicie sprawdzą się w prowadzeniu niewielkiego gospodarstwa ze skromnymi perspektywami rozwoju. W prowadzeniu potężnej, profesjonalnej hodowli nie będą one jednak wystarczająco wydajne. W takim wypadku przydatne będzie wprowadzenie najlepszego rozwiązania na rynku, pozwalającego na poprawę zdrowia zwierząt oraz monitorowanie cyklu rozrodczego krów. Mikrite InterPuls Precision Farming to technologia wykorzystująca transpondery na szyję. Pozwalają one na identyfikację krów i przekazują informacje nie tylko na temat stanu zdrowia, temperatury czy apetytu, ale nawet intensywności przeżuwania. Użytkownicy mają stały dostęp do pobieranych przez całą dobę danych za pośrednictwem aplikacji. Ustawienie odpowiednich alertów pozwoli na otrzymywanie powiadomień w czasie rzeczywistym. Informują one o rui lub o odchyłach zdrowotnych.
Wprowadzenie zmian technologicznych
Wprowadzenie zaawansowanego obserwowania zwierząt w dużych hodowlach może wydawać się przytłaczającym zadaniem. Dlatego warto skorzystać z usługi dostawy i wymiany transponderów firmy Apagro. Sprzedawca wykona najtrudniejszą część zadania: założy transpondery i zainstaluje system kontrolujący dane. Od tego momentu będziesz mieć dostęp do wszelkich danych, które pozwolą na stałą kontrolę zdrowia i płodności krów, co przełoży się na wzrost rentowności hodowli. Posiadając zestaw kontrolny, możesz odsyłać niepotrzebne już transpondery lub w razie potrzeby zamawiać kolejne, płacąc tylko za używany sprzęt.
Nowoczesne hodowle to wielkie przedsięwzięcia, które wymagają wyjątkowo precyzyjnej obserwacji i stałego nadzoru nad wieloma aspektami życia zwierząt. Jest to trudny i złożony proces, który na szczęście można usprawnić, wykorzystując nowoczesne wyposażenie niezbędne w profesjonalnych hodowlach.